Szkieletowe

Wykonamy wszystko od A do Z

Domy szkieletowe, jak sama nazwa wskazuje są budynkami, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym. Stanowią go słupy ścian rozmieszczone co 30, 40 lub 60 cm. Takie rozmieszczenie ułatwia późniejszy montaż płyt, którymi okłada się stelaż. Przy takim rozstawie łączenia wychodzą bowiem dokładnie na słupach, co znacznie ułatwia ich montaż.

Do budowy najczęściej używa się drewna świerkowego, choć zdarzają się również drewna innego gatunku. Świerk ma jednak odpowiednią wytrzymałość, a co więcej jest trwały, dlatego jego zastosowanie jest tak popularne. Oczywiście materiał musi zostać odpowiednio przygotowany. Drewno przed użyciem do budowy jest sezonowane, czterostronnie strugane, zaimpregnowane przeciwogniowym i przeciwgrzybicznym preparatem ochronnym.

 
Szkielet ścian wypełnia się wełną, która stanowi izolację termiczną i akustyczną oraz okłada się folią. Z zewnątrz używa się do tego celu folii wiatroizolacyjnej, układanej na obiciu z płyt OSB lub ze sklejki, a wewnątrz stosuje się folię paroizolacyjną. Folia musi być ułożona z min. 20 cm zakładem, a łączenia należy zabezpieczyć taśmą samoprzylepną. Tak przygotowany szkielet od wewnątrz okłada się płytami OSB lub płytami kartonowo-gipsowymi, gipsowo-włóknowymi lub boazerią.

Z zewnątrz dom można wykończyć w dowolny sposób. Na uprzednio ułożonych płytach OSB, które stanowią usztywnienie konstrukcji, można ułożyć siding, płytki klinkierowe lub wykonać ocieplenie ze styropianu pokryte tynkiem. Odpowiednie ocieplenia sprawia, że domy szkieletowe są całoroczne, co więcej przy odpowiednim wykonaniu mają tak dobre parametry, że można je określić mianem energooszczędnych.

Konstrukcja szkieletu może zostać wykonana na tradycyjnym fundamencie płytowym. Wówczas podłoga jest ułożona na gruncie. Można również wykonać montaż szkieletu na ścianach fundamentowych, a wówczas podłoga domu jest położona nad przestrzenią wentylowaną. Dzięki mniejszej wadze domu fundament może być nieco lżejszy niż w przypadku domu murowanego, co obniża koszt jego wykonania.

Strop w domu szkieletowym jest również drewniany i projektowany zawsze dla konkretnego domu. Do belek nośnych mocuje się poszycie, które dość często jest wykonane z płyt OSB, zwłaszcza jeśli inwestorowi nie zależy na widocznym deskowaniu. Ze względu na niską izolacyjność akustyczną zaleca się wykonanie podwójnej izolacji - pomiędzy belkami i pod podłogą.

Domy w technologii szkieletowej wykonuje się również z materiałów innych niż drewno. Doskonałym przykładem jest tu keramzyt, który jest pod względem twardości i trwałości zbliżony do betonu.

 

Zajmujemy się w budową domów drewnianych, których konstrukcja jest prefabrykowana w zakładzie produkcyjnym. Montaż domu trwa tylko kilka dni, a jego elementy są chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Prefabrykacja pozwala na montaż domów przez cały rok, a elementy konstrukcyjne przygotowane w ten sposób cechuje wyjątkowa precyzja i dokładność wykonania.

Jakość jest najważniejsza, dlatego materiały budowlane pochodzą od najlepszych producentów, specjalizujących się w produkcji na potrzeby budownictwa szkieletowego. Każdy wykonany dom jest dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Jesteśmy w stanie zaspokoić najwyższe wymagania klientów i wykonać nawet najtrudniejszy dom w 3 miesiące. W naszej ofercie znajdują się najwyższej jakości gotowe domy drewniane – domy szkieletowe, prefabrykowane, kanadyjskie oraz domy modułowe.